TÜBİS – Elektronik Şikayet Dönemi Başlıyor

TÜBİS – Elektronik Şikayet Dönemi Başlıyor

TÜBİS – Tüketici Bilgi Sistemi projesi ile ürün sorunu olan tüketici şikayetleri tek noktada toplanacak. Vatandaşlar mahkemeye gerek kalmadan bilgisayardan başvuru yapabilecek.
Cahit SARAÇOĞLU / Ankara

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, tüketiciler ile satıcılar arasındaki uyuşmazlıklarda hak arama yollarını çağdaş hale getirecek bir sistemi bugün devreye sokuyor. Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) olarak isimlendirilen sistem ile tüm tüketici şikâyetleri tek noktada toplanacak. Web tabanlı çalışacak otomasyon sisteminde internet bağlantısı olan herhangi bilgisayardan TÜBİS‘e girmek yeterli olacak. TÜBİS ile tüketicinin bilgisayar başında oturduğu yerden sorununu çözmesi ve hakkını almak için mahkeme–mahkeme dolaşmaması sağlanacak.

BAKANLIKLAR ARASI UYUMLU PROJE

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, 81 il ve 892 ilçede faaliyet gösteren 975 adet Tüketici Sorunları Hakem Heyeti’ni birbirleriyle ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri evrak kayıt, Adalet Bakanlığı UYAP sistemi ile uyumlu entegre sistemi hizmete sokacak. Bakanlık, tüketici yasasının çıktığı 1995 yılından bu yana il ve ilçelerde kurulan Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerine yapılan şikayet başvurularını da internet üzerinden yapılabilmesine imkan getiriyor.

Mobil İmza Şartlı Başvuru

Hem tüketiciler hem de hakem heyetleri sistemi kullanabilecek. Bunun için; e-Devlet Şifresi, Mobil İmza, Elektronik İmza, Vatandaş Kart yöntemlerinin kullanılması gerekiyor. Mobil imza ya da elektronik imza sahipleri elektronik ortamda başvuru yapacak. TÜBİS ‘elektronik imza’ ve ‘mobil imza’ kullanımını destekliyor. Elektronik veya mobil imza sahibi tüketiciler doldurdukları şikâyet başvuru formunu 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu hükümleri kapsamında (Mobil İmza ya da Elektronik İmza ile) imzalayarak Tüketici Sorunları Hakem Heyetine hiç gitmeden resmi olarak yapabilecek.

Online Hakemlik

“e-Devlet Şifresi” sahibi tüketiciler www.tuketici.gov.tr ‘den “Şikâyet” butonundan TÜBİS’e girilmek suretiyle foruma girecek. Formu doldurarak indirebilecek ve ıslak imza atmak suretiyle hakem heyetine bizzat ya da posta ile gönderebilecek. ‘e-Devlet şifresi’, üzerinde kimlik numaralı kimlik kartıyla şahsen başvuru yapılarak PTT Merkez Müdürlüklerinden alınabiliyor.

Organize Sanayi Mercek Altında

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Organize Sanayi Bölgeleri’nde (OSB) yaşanan arsa tahsisi sorunlarına el attı. Ergün, arsa tahsisi, arsa satışları ve arsa devirleri başta olmak üzere yatırımcıların karşılaştığı sorunları çözmek ve yatırımları hızlandırmak amacıyla bir genelge yayımladı. Ergün imzasıyla valiliklere gönderilen genelge ile bundan böyle OSB’lerdeki ‘arsa tahsisleri’ mercek altına alınacak. Buna göre, iller genelinde mevcut tüm OSB’lerin parsel tahsis, satış ve devir işlemleri ile ruhsatların izlenmesi amacıyla illerde valiliklerin koordinatörlüğünde komisyonlar kurulacak. Komisyon, 6 ayda bir rapor hazırlayarak, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na gönderecek. İller genelinde mevcut tüm OSB’lerin parsel tahsis, satış ve devir işlemleri ile ruhsat ve izinleri izlenecek ve 30 Haziran ve 31 Aralık olmak üzere 6 ayda bir Bakanlığa raporlanacak.