E-Tuğra’dan E-imza Almak isteyen Kurumlara Kolaylık

E-Tuğra’dan E-imza Almak isteyen Kurumlara Kolaylık

E-Tuğra’dan E-imza almak isteyen kurumlara kolaylık. Türkiye’nin e-dönüşüm sürecini hızlandırılmasına katkı sağlayan E-Tuğra, kurumların ve bireysel kullanıcıların E-İmzaya kolayca erişebilmesi için PTT ile işbirliği anlaşması imzaladı.

PTT ile yapılan anlaşma gereği E-İmza kullanıcıları Türkiye’nin her yerinde PTT şubelerine gittiklerinde E-Tuğra’nın E-İmza paketlerini kolayca satın alabilecekler. Kanuna göre e-imza; başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veri olarak tanımlanıyor. Kanunda tanımlanan güvenli elektronik imzanın, elle atılan imza ile aynı hukukî sonucu doğurması, elle atılan imza ile aynı ispat gücünü haiz olması, usulüne göre güvenli elektronik imza ile oluşturulan elektronik verilerin senet hükmünde olması ve bu verilerin aksi ispat edilinceye kadar kesin delil sayılması E-İmza kullanımını giderek yaygınlaştırıyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu verilerine göre, Türkiye’de sadece elektronik imza kullanıcı sayısının 2014’ün ikinci çeyreği sonunda 1 milyon 88 bin 82’ye ulaştığını belirten Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı, E-Tuğra Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kuran; “2013 yılının aynı döneminde 657 bin 36 elektronik imza kullanılırken, bir yıl içinde sisteme 431 bin 46 E-İmza kullanıcısının katılması sevindirici. Üçüncü çeyrek henüz açıklanmadı ancak ben, yıl sonuna kadar bu rakamın 1 milyon 500 bine ulaşacağını tahmin ediyorum.” dedi. Bu arada E-Tuğra Türkiye genelinde 35’e yakın Ticaret ve Sanayi Odası ile anlaşma yaparak E-İmza ya kolay erişimi sağladı.

Haberin Linki : http://haber.stargazete.com/kobi/etugradan-eimza-almak-isteyen-kurumlara-kolaylik/haber-970865