Duyuru 5 Haziran 2023

Duyuru 5 Haziran 2023

17 Kasım 2022 tarihinde bir tartışma grubunda ve bir blogda sistemimize giriş yapıldığı bilgisi ile bazı ekran görüntüleri paylaşılmış ve tarafımızdan gerekli bilgilendirme 18 Kasım 2022 tarihinde https://e-tugra.com.tr/duyuru-18-kasim-2022/ adresinde yapılmış idi. Bu tarih den itibaren güvenlik forumları ve tartışma listelerinde gerekli bilgilendirmeler alınan aksiyonlar paylaşılmıştır.

Güvenilir Kök Depolarını host eden Microsoft, Apple, Chrome ve Mozilla için yeni kök sertifika dahil etme sürecimiz kapsamında her yıl ETSI 319-411 serisi standartlarına uygun bağımsız denetçiler tarafından denetlenmekteyiz. Güvenilir kök depolarından Chrome aşağıda belirtilen 2 kökümüz sadece SSL sertifikalarının üretilmesi amacıyla depolarına 2022 yılı sonunda dahil etmişler idi. Bu kök depoları belirsiz bir süre bu kökleri sistemlerinden çıkarmaya karar vermişlerdir. Benzeri bir tutum Mozilla tarafından yakın zamanda uygulanacaktır.

E-Tugra Global Root CA ECC v3
E-Tugra Global Root CA RSA v3

Bu köklerimizi 5070 sayılı kanuna göre ürettiğimiz Nitelikli Elektronik Sertifikalar ile bir ilgisi olmayıp tamamı bu köklerden bağımsız hiyerarşilerdir ve sadece SSL sertifikaları üretimi için yapılandırılmıştır. Bu köklerden şu ana kadar üretilen sertifikamız bulunmamaktadır.

Bu durum mevcut müşterimize ait Nitelikli Elektronik Sertifika, SSL Sertifikası ve Kod imzalama sertifikalarımızı etkilemeyecek ve mevcut hizmetlerine bir kesinti söz konusu değildir.

Kamuoyuna duyurulur.