E-Tuğra PTT ve Ticaret Odaları işbirliği E-İmza’ya Kolay Erişim Sağladı

E-Tuğra PTT ve Ticaret Odaları işbirliği E-İmza’ya Kolay Erişim Sağladı

E-Tuğra PTT ve Ticaret Odaları işbirliği E-imza‘ya Kolay Erişim Sağladı. Kamu kurumlarıyla yapılan işlemler, bireysel veya kurumsal bankacılık işlemleri, e-ticaret uygulamaları, elektronik sözleşmeler, elektronik faturalar ve elektronik posta gibi geniş uygulama alanında kullanılan E-imza, kişi ve kurumlara ihale dokümanlarını ücretsiz temin etme olanağı da sunuyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun ESHS olarak yetki verdiği kurumlar arasında yer alan E-Tuğra’nın e-imza paketlerine Türkiye genelindeki PTT şubelerinden ve E-Tuğra’dan ulaşılabiliyor.

Türkiye’nin e-dönüşüm sürecini hızlandırılmasına katkı sağlayan E-Tuğra, kurumların ve bireysel kullanıcıların e-imzaya kolayca erişebilmesi için PTT ile işbirliği anlaşması imzaladı. Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş.(PTT) ile yapılan anlaşma gereği e-imza kullanıcıları Türkiye’nin her yerinde PTT şubelerine gittiklerinde E-Tuğra’nın e-imza paketlerini kolayca satın alabilecekler. E-İmza, Kanuna göre elektronik imza, başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veri olarak tanımlanıyor. Kanunda tanımlanan güvenli elektronik imzanın, elle atılan imza ile aynı hukukî sonucu doğurması, elle atılan imza ile aynı ispat gücüne haiz olması, usulüne göre güvenli elektronik imza ile oluşturulan elektronik verilerin senet hükmünde olması ve bu verilerin aksi ispat edilinceye kadar kesin delil sayılması e-imza kullanımını giderek yaygınlaştırıyor.

Türkiye’de bu yıl sonuna kadar 1 milyon 500 bin elektronik imza kullanılacak
Elektronik imza 2005 yılı başından bu yana Türkiye’de kullanılıyor. Bugün e-imza, E-Çed (Çevre Etki Değerlendirmesi) de, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi) ta, kurumlar arası iletişimde, KEP, MERSİS (Merkezi sicil kayıt sistemi), Sağlık alanında, vergi dairelerinde, maliyede, dış ticaret işlemlerinde, Bireysel-kurumsal bankacılık işlemleri ve finansal uygulamalar (internet bankacılığı, banka talimatları, online ödemeler), sigortacılık işlemlerinde, dava açma ve takibinde, gümrük işlemlerinde yaygın olarak karşımıza çıkıyor. Kağıt sarfiyatının önüne geçen, zamandan tasarruf sağlayan e-imza özellikle ihalelere katılan kişi ve kurumlara büyük avantaj sağlıyor. Elektronik ortamda açılan birçok ihalenin dokümanları e- imza ile ücretsiz olarak temin ediliyor.

Türkiye’de bu yıl sonuna kadar 1 milyon 500 bin elektronik imza kullanılacak

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu verilerine göre; Türkiye de sadece elektronik imza kullanıcı sayısının 2014’ün ikinci çeyreği sonunda 1 milyon 88 bin 82’ye ulaştığını belirten, Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı E-Tuğra Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kuran; “2013 yılının aynı döneminde 657 bin 36 elektronik imza kullanılırken. Bir yıl içinde sisteme 431 bin 46 e-imza kullanıcısının katılması sevindirici. Üçüncü çeyrek henüz açıklanmadı ancak ben, bu yılsonuna kadar bu rakamın 1 milyon 500 bine ulaşacağını tahmin ediyorum” dedi.
Sadece İtalya’da 8 milyon e-imza kullanıcısı olduğuna değinen Kuran sözlerini şöyle sürdürdü; “2015 yılında e-devlet içinde e- imza dediğimiz Nitelikli Elektronik Sertifikası kullanımının alanları yaygınlaşacak. Bu da kullanıcı sayısının bir hayli artacağı anlamına geliyor. Ben 2015 yılı içinde de Türkiye’de 1 milyon elektronik imza üretileceğini düşünüyorum. Böylece 2015 yıl sonu itibariyle toplam üretilen elektronik imza 2 milyon 500 bini bulacak. Biz de E-Tuğra olarak bu sayıyı aşmak için Türkiye’nin pek çok il ve ilçesinde bürolar kuruyor, işbirliği anlaşmaları yapıyoruz.”

Ticaret, Sanayi ve Mali müşavirler odaları ile işbirliği
E-Tuğra; İzmir, Çanakkale, Malatya, Denizli, Sakarya, Zonguldak Ticaret Odalarının da bulunduğu Türkiye genelinde 35’e yakın Ticaret ve Sanayi Odası ile anlaşma yaparak e-imza ya kolay erişimi sağladı. Aynı işbirliği Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odaları ile de tek tek yapıldı. E-imza sahibi olmak isteyenler E-Tuğra bürolarına gittiklerinde hiçbir bedel ödemeden kimlik tespiti yaptırıp istedikleri e-imza paketini satın alabilecekler.

Haberin Linki : http://www.dha.com.tr/etugra-ptt-ve-ticaret-odalari-ile-yaptigi-isbirligiyle-eimzaya-kolay-erisimi-sagladi_806728.html
E-Tuğra PTT ve Ticaret Odaları işbirliği E-imza’ya Kolay Erişim Sağladı.