tr-TRen-US

HABERLER

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS), Kamu kurumlarının tüzel kişiliklerle ilgili ihtiyacı olan bilginin tek noktadan sunulması, sisteme dahil kişiliklere ait bilginin vergi numarası ile bir sistemde birleştirilmesi sağlanacak, sistemde tutulan şirket bilgileri uluslararası standartlara uyumlu hale getirilecektir.
23 Eylül 2013 Pazartesi/Yazar: ekuru/Görüntülenme sayısı (23578)/Yorumlar (0)/
Kategori: Haberler
Etiketler: E-İmzaMERSIS
Sağlık’ta e-imza mecburiyeti

Sağlık’ta e-imza mecburiyeti

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası (TİTUBB) da e-imzayı sistemine aldı. TİTUBB güncelleştirildi ve 15 Nisan 2011 tarihinden itibaren de “güvenli elektronik imza” kullanılmaya başlandı. E-imza sahibi olan firmalar, TİTUBB’e güvenle girme ve işlemlerini yapma hakkına kavuşuyor. TİTUBB, ilaç ve tıbbi cihaz pazarını şeffaf bir şekilde gösteren bir pazar. Alıcı ve satıcıyı buluşturan dev pazar diye de tarif etmek mümkün. İhalelere katılma ve teklif verme de e-imza ile olacak artık. TİTUBB ilaç ve tıbbi cihaz pazarına disiplin getirdiği gibi, sektörün yapılanmasını da sağladı.
23 Eylül 2013 Pazartesi/Yazar: ekuru/Görüntülenme sayısı (22474)/Yorumlar (0)/
Kategori: Haberler
YGS'de şifre iddiasına e-imza ile çözüm

YGS'de şifre iddiasına e-imza ile çözüm

Türkiye'deki e-imza dağıtıcılarından biri olan e-Tugra'nın Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kuran, "ÖSYM e-imza ile kendini kurtarabilirdi. Bunun da maliyeti sadece 100 dolar" dedi. Kuran, ÖSYM'nin basına ayrı, öğrencilere ayrı soru kitapçığı verildiğini söylediğini, ancak bunu kanıtlayamadığını ifade etti. ÖSYM'nin bu kitapçığı ÖSYM'ye ait e-imza ile elektronik ortamda imzalaması durumunda, böyle bir iddia ortaya çıktığında "bizim şu tarihte basına ve öğrencilere verilmek üzere imzaladığımız kitapçıklar bu şekilde" diyerek ispatlama şansı bulunacağını belirten Kuran, böylelikle imzalanan dokümanın bütünlüğünün de korunmuş olacağını belirtti.
22 Eylül 2013 Pazar/Yazar: ekuru/Görüntülenme sayısı (22685)/Yorumlar (0)/
Kategori: Haberler
Etiketler: E-İmzaYGSÖSYM
Bakanlık e-imzaya geçti noter masrafları azaldı

Bakanlık e-imzaya geçti noter masrafları azaldı

Özel sektörün yanında kamu da özellikle ıslak imzadan vazgeçerek işlemleri internet ortamına taşıyor. Gümrüklerdeki başarılı uygulamanın ardından Sanayi Bakanlığı da iki hizmetini e-imza ve e-belge yoluyla sunmaya başladı. 54 bin işlemi elektronik ortamda gerçekleştiren bakanlık, 5,1 milyon lira noter ücretini ödemekten de kurtuldu. Böylece 2,6 milyon adet ıslak imza atılmamış oldu.
22 Eylül 2013 Pazar/Yazar: ekuru/Görüntülenme sayısı (23217)/Yorumlar (0)/
Kategori: Haberler
Etiketler: E-İmzaE-Devlet
Devlette e-imza Dönemi

Devlette e-imza Dönemi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, bir ilki gerçekleştirerek bakanlıklar arasında elektronik ortamda yazışmayı ve e-imza kullanımını başlattı. Ömer Dinçer'in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevine gelmesiyle bakanlıktaki iş ve işlemlerde bürokrasinin azaltılması amacıyla uygulanan projelerden biri daha hayata geçti.
22 Eylül 2013 Pazar/Yazar: ekuru/Görüntülenme sayısı (16098)/Yorumlar (0)/
Kategori: Haberler
Etiketler: E-İmzaE-Devlet
Elektronik şikayet dönemi başlıyor

Elektronik şikayet dönemi başlıyor

Tüketici Bilgi Sistemi (TÜBİS) projesi ile ürün sorunu olan tüketici şikayetleri tek noktada taplanacak. Vatandaşlar mahkemeye gerek kalmadan bilgisayardan başvuru yapabilecek.
22 Eylül 2013 Pazar/Yazar: ekuru/Görüntülenme sayısı (38943)/Yorumlar (0)/
Kategori: Haberler
Etiketler: E-İmzaTUBIS
Elektronik Ortamda Marka Başvuruları

Elektronik Ortamda Marka Başvuruları

Ankara- Türk Patent Enstitüsü(TPE), marka başvurularını elektronik ortamda kabul etmeye başladı.

TPE Başkanı Yusuf Balcı, `patent ve tasarım başvurularını da elektronik ortamda almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz` dedi. 
A.A muhabirinin sorularını yanıtlayan Balcı, verilen hizmetlerde teknolojiyi en iyi biçimde kullanmak amacıyla `e Devlet Kapısı` projesi kapsamında birçok çalışma başlattıklarını kaydetti. 

22 Eylül 2013 Pazar/Yazar: ekuru/Görüntülenme sayısı (22621)/Yorumlar (0)/
Kategori: Haberler
Etiketler: E-İmzaTPE
Parmak basmaktan Elektronik İmza'ya

Parmak basmaktan Elektronik İmza'ya

E-imza uygulamaya girdi, ancak yaygınlaşmasında problem yaşanıyor. Elektronik imza dosyası Dünya Bülteni`nde açılıyor.
Elektronik imzanın esasları Telekomünikasyon Kurumu tarafından 23 Ocak 2004 tarih ve 5070 sayılı yasayla belirlenirken, ancak yaklaşık 15.000 kullanıcıya ulaşabilen elektronik imza uygulamada istenilen yerini bir türlü alamadı. Islak imza yerine belgelerin elektronik ortamda imzalanmasına olanak tanıyan elektronik imza, yerini daha kullanışlı olan mobil imzaya bırakmaya başladı. Türkiye`de mobil imza bir kaç kurum tarafından geliştirilirken özellikle bankacılık uygulamalarında önemli yer aldı. 

22 Eylül 2013 Pazar/Yazar: ekuru/Görüntülenme sayısı (22444)/Yorumlar (0)/
Kategori: Haberler
Etiketler: E-İmza

Duyurular