tr-TRen-US

E-İmzanızın dönüşüm kapsamına girip girmediğini kontrol etmek ve giriyorsa sertifikanızı değiştirmek için aşağıdaki butona tıklayınız.


SIKÇA SORULAN SORULAR

Belirtilen tarihe kadar e-imzanızı dönüştürmezseniz sonuç ne olur?
E-İmzanız mevzuat gereğince askıya alınacak veya iptal edilecek ve bu tarihten sonra kullanılmaları mümkün olmayacaktır. 15 Eylül'den sonra NES Değişim işlemleri devam edecek olup, kampanya fiyatlarımıza sertifika basım ve gönderi maliyeti olarak 49 TL yansıtılacaktır.
Dönüşüm esnasında sertifika süremi nasıl uzatabilirim?Sertifikanızı dönüştürürken ekranınıza gelen "süre uzatma şekli" seçeneklerinden "2 yıl ekleme" seçeneğini seçerek sertifikanızı sadece dönüşüm sürecine özel kampanya ile 219 TL yerine 139 TL'ye 2 yıl uzatabilirsiniz. İşlem sırasında ödeme kredi kartı ile gerçekleştirilecektir, kartınızı hazır bulundurunuz.

Neden NES değişim işlemi yapılıyor?
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 30 Ocak 2013 tarih ve 28544 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Elektronik İmza ile İlgili Süreçlere ve Teknik Kriterlere İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile birlikte, 30.07.2013 tarihinden itibaren nitelikli elektronik sertifika (NES veya e-imza sertifikası) üretiminde kullanılan SHA-1 kriptografik özet algoritması kullanımdan kaldırılmıştır. BTK tarafından 19.09.2013 tarih ve 28770 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan diğer Tebliğ değişikliği uyarınca, Sha1 algoritması ile üretilmiş NES’lerin de son kullanım tarihleri 15.09.2014 olarak belirlenmiştir. Buna göre, mevcut sertifika geçerlilik bitiş tarihleri 15.09.2014 tarihini geçen NES sahiplerinin mevcut sertifikalarının, Tebliğ’de yer alan geçerli özet algoritmalarından birisiyle imzalanmış yeni NES’lerle değişimi zorunlu hale gelmiştir.
NES değişim işlemleri hangi tarihler arasında yapılabilir?
Sertifikanızın üretilmesinin ardından size SMS ve E-posta aracılığıyla bilgilendirme ve hatırlatma mesajları gönderilecektir. Üretilmiş olan yeni sertifikanızı 15.09.2014 tarihine kadar NES değişim işleminizi tamamlamanız gerekmektedir.
Değişim işlemine benim sertifikalarımın dahil olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?
https://yenileme.e-tugra.com.tr adresinden sertifikanızın değişime girip girmediğini kontrol edebilirisiniz. Önemli not desteklenen tarayıcılar (İE 9 ve üstü, chrome, mozilla)
Yeni sertifika geçerlilik süresi nasıl belirlenecek?
Yeni sertifikanızın geçerlilik süresi, mevcut sertifikanızın geçerlilik bitiş tarihiyle aynı olacaktır. Mesela elinizdeki SHA-1’li sertifikanın son kullanım tarihi 30 Eylül 2014 ise yeni sertifikanızın son kullanım tarihi de 30 Eylül 2014 olacaktır.
Değişim işlemini yapmazsam mevcut sertifikamı kullanmaya devam edebilir miyim?
Mevcut sertifikanızın 15.09.2014 tarihi bitiminden itibaren kullanımı mümkün olmayacaktır. Bu nedenle NES değişim işleminizi bu tarihine kadar yapmanız gerekmektedir.
Sertifika değişimi için herhangi bir ücret ödeyecek miyim?
Yeni sertifikanız bir kereye mahsus ve ücretsiz olarak üretilecektir. İsterseniz mevcut sertifikanızın süresini uzatabilirsiniz, bu durumda uzattığınız süre kadar bir ücret alınacaktır.
Birden fazla sertifikam varsa ne yapmam gerekiyor?
Bir adetten fazla elektronik imzası olan kişilerin, bu işlemi her bir güvenli Elektronik İmza oluşturma aracı (akıllı çubuk) için ayrı ayrı ve bir kez yapması gerekmektedir.
Ödeme şeklini "Banka EFT/Havale" seçtim nereye ödeme yapacağım?
Banka hesap bilgileri sayfamızdan banka bilgilerine ulaşabilir, bu hesaplara ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.